عماد نجار، شاید بتوان «تئودور هرتزل» را از اصلی‌ترین بنیان‌گذاران جنبش صهیونیسم دانست که بر این اساس وی پایه‌گذار رژیم صهیونیستی هم خواهد بود. هرتزل در کتابی به نام «دولت یهود» استدلال می‌کند که «دولت یهود در فلسطین به‌منزله دژ مستحکم قدرت‌های اروپایی در مقابل آسیایی‌های وحشی است.»

با همین تفکر می‌توان حمایت چهار کشور غربی برای دفاع از حریم هوایی رژیم صهیونیستی در عملیات وعده صادق با تمام توان و امکانات را مورد بررسی قرار داد و البته امتیاز مناسبی هم در نظر نگرفت.

برای بررسی روشن‌تر عملیات ۲۶ فروردین یا ۱۳ آوریل که ابتدا قرار بود با نام «خیبر» معرفی شود و سپس «ذوالفقار» نام گذاشته شد و در نهایت انتخاب نام این عملیات گسترده و پیچیده به کلام وحی سپرده شد که پس از استعانت از رهنمود‌های قرآن کریم و استخاره نام «وعده صادق» انتخاب شد، زوایای ناگفته نظامی سیاسی آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

در تحلیل‌ها و اخبار، نام دو پایگاه «نواتیم» و «رامون» بسیار شنیده شد که دلایل هدف قرار دادن آن دو پایگاه را خواهیم گفت.

از این دو پایگاه مهم‌تر پایگاه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در ارتفاع ۲۱۰۰ متری «جبل الشیخ» بود که نیرو‌ها و تجهیزات متنوعی در این مقر نظامی جهت اقدامات گوناگونی وجود دارد که یکی از وظایف اخیر این پایگاه هدایت اطلاعاتی ترور‌های اخیر و حمله به سفارت جمهوری اسلامی ایران در سوریه بود.

در این پایگاه همچنین واحد ۸۲۰۰ رژیم صهیونیستی مأموریت‌های ویژه‌ای را پذیرفته بودند و با توجه به این مطلب که موشک‌ها برای رسیدن به نواتیم و رامون با حرکتی طولی، از شمال به جنوب فلسطین اشغالی حرکت کرده، جبل‌الشیخ، اما در شمال ارتفاعات جولان قرار داشته و قطعاً برای اصابت دقیق و متعدد موشک‌ها به این نقطه مهم برنامه‌ریزی‌های پیشرفته نظامی صورت گرفته است.

وقت داشتی از دست نده:  پنج توصیه به بانوان شاغل-مجله زن روز

هدف مهم بعدی پایگاه رامون بود که نقش مهمی در حملات رژیم به سوریه ایفا می‌کرد (مانند حمله به حلب). به‌جز اهمیت وجود ۳ اسکادران جنگنده و بالگرد، این پایگاه مقر لشکر ۹۸ ارتش رژیم صهیونیستی نیز بود. لشکر ۹۸ نقش مهمی در جنایات ارتش کودک‌کش در غزه ایفا می‌کرد و همان لشکری بود که چند روز قبل از خان‌یونس عقب‌نشینی کرد.

 پایگاه نواتیم نیز پایگاه عملیات تروریستی علیه کنسولگری جمهوری اسلامی ایران بود، محل اسکادران ۱۰۳ سوپر هرکولس‌های ترابری-پشتیبانی، اسکادران عملیاتی ۱۱۶ و ۱۴۰ جنگنده‌های اف ۳۵، اسکادران آموزشی ۱۱۷ (تربیت خلبانان اف ۳۵)، اسکادران ۱۲۲ جاسوسی اطلاعاتی اسرائیل، آشیانه هواپیمای ویژه رِیس رژیم صهیونیستی، مقر نفرات زیادی از عناصر ارشد جاسوسی اسرائیل و نکته مهم اینکه صهیونیست‌ها این پایگاه را امن می‌دانستند، زیرا در آن رادار باند X قرار داده بودند که قادر به کشف تهدیدات از ۵۰۰۰ کیلومتری است.

همچنین علاوه بر پایگاه‌های نام برده شده مناطق نظامی و اتمی در بئرالسبع، دیمونا و تل آویو نیز مورد حملات موشکی قرار گرفت.

در ادامه چند نکته مهم در این عملیات را به‌صورت تیتروار نام می‌بریم:

*تمام تمرکز روی اهداف نظامی بود

* زمان شروع عملیات حدود ساعت ۱۹:۳۰

*دستور به نیرو‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران برای عدم استفاده از توان نظامی مقاومت منطقه

*۸۵ درصد موشک‌های ایرانی به اهداف از پیش تعیین‌شده اصابت کرده است

*اسرائیل عنوان کرده بود که یک توپ بیس بال را در فاصله ۳۰۰۰ کیلومتری شناسایی و منهدم خواهد کرد

وقت داشتی از دست نده:  چرا ایرانی‌ها بیشتر در دام بدافزار‌ها می‌افتند؟-مجله زن روز

*اسرائیل از فنّاوری هوش مصنوعی برای هدف‌یابی موشک‌ها استفاده می‌کند (در لحظات اولیه پرتاب موشک بعد از ۱۰ کیلومتر یا ۹ ثانیه با استفاده از شناسایی محل پرتاب، زاویه پرتاب و زوایای حرکتی موشک در ثانیه‌های اولیه امکان تعیین مقصد موشک وجود دارد)

*۸۰ درصد درگیری‌ها در غرب اردن رخ داد

*۱۲ موشک هایپر سونیک شلیک شد که همگی به اهداف برخورد کردند

*سرعت موشک‌های هایپرسونیک در لحظات اصابت به اهداف تعیین‌شده ۱۳ ماخ

*سرعت موشک‌های سامانه‌های ضد موشکی اسرائیل در بالاترین برآورد ۱.۳ ماخ (بالاترین سرعت متعلق به فلاخن داوود)

*زمان پرواز پهپاد‌ها حدود ۷ ساعت و سرعت ۱۷۰ کیلومتر در ساعت

*موشک‌های کروز از زمان شروع تا اصابت ۲ ساعت

*موشک‌های بالستیک از زمان شروع تا اصابت ۱۵ دقیقه

*موشک‌های بارشی به‌منظور سپر موشک‌های هایپرسونیک استفاده شد

*هزینه یک میلیارد و سیصد و پنجاه میلیون دلاری موشک‌های سامانه‌های ضد موشکی اسرائیل

*رژیم صهیونیستی از تمامی سامانه‌های ضد موشکی خود در شب عملیات وعده صادق استفاده کرد (پاتریوت – پیکان یا آرو ۱ و ۲ و ۳ – فلاخن داوود – گنبد آهنین)

*۸ منطقه دفاع ضد موشکی طراحی شده بود؛ قفقاز، ترکیه، خلیج فارس، دریای سرخ و مدیترانه از جمله این مناطق بودند

*رژیم صهیونیستی بیش از ۱۵ هواپیمای ضد سیگنالی و آواکس به پرواز درآورده بود و علاوه بر این آواکس‌های عربستان نیز برای شناسایی و ردیابی به کمک اسرائیل آمده بودند

*در این عملیات ۱۰ کشور در میدان نبرد در برابر ایران بودند

*نابودی کامل پایگاه نظامی نواتیم

وقت داشتی از دست نده:  نخستین قربانی اقتدار مقاومت در سرزمین‌های اشغالی/ آهارون هالیوا کیست؟-مجله زن روز

طبق برآورد‌های کارشناسان نظامی و سیاسی این اقدام جمهوری اسلامی ایران علیه رژیم صهیونیستی می‌توانست حدود ۳۰ روز به طول بیانجامید ولی با وساطت‌های متعدد و مکرر مقامات چندین کشور و عدم هرگونه واکنش نظامی اسرائیل این عملیات مقتدرانه در کمتر از یک روز با موفقیت کامل به پایان رسید.

طبق آمار منتشرشده توسط سازمان‌های صهیونیستی در پی عملیات طوفان الاقصی بالغ‌بر ۷۰۰ هزار صهیونیست اقدام به مهاجرت معکوس و سرزمین‌های اشغالی را ترک کردند. همچنین طبق نظرسنجی صورت گرفته توسط یکی از دانشگاه‌های اسرائیل که در سطح جامعه صهیونیستی انجام شده بود، اعلام شد درصورتی‌که جمهوری اسلامی ایران به بمب اتمی دست پیدا کند، یک‌چهارم مهاجران صهیونیست خاک فلسطین اشغالی را از ترس ترک خواهند کرد.

آنچه در تمامی این عملیات ملموس و مشهود بود و تمامی مقامات جمهوری اسلامی ایران نیز به آن پرداخته بودند، پیروزی در این عملیات را تنها به لطف و نظر خداوند متعال باید دانست و ایران توانست با ضربه محکمی که به بدنه نظامی اسرائیل وارد کند این رژیم را برای مدت‌ها زمین‌گیر کند.

منبع: آناSource link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *