در دنیای کنونی، خودرو‌ها به مجموعه‌ای پیچیده از سیستم‌های الکترونیکی تبدیل شده‌اند. همان‌طور که می‌دانید، هر دستگاه الکترونیکی در برابر افزایش ناگهانی ولتاژ آسیب‌پذیر است. این دقیقا همان چیزی است که در هنگام باتری به باتری کردن ماشین‌های مدرن ممکن است رخ دهد. یک اتصال اشتباه یا رعایت نکردن دستورالعمل‌های ایمنی می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی و هزینه‌های تعمیر گزاف شود. برقکاران باتجربه بار‌ها شاهد خودرو‌هایی بوده‌اند که پس از باتری به باتری شدن، دچار مشکلات مختلفی شده‌اند. در ادامه به خطرات این کار به نقل از «بانک خودرو» اشاره می‌کنیم.

آسیب‌های خودرو در اثر باتری به باتری 

۱. سوختن کامپیوتر خودرو ECU|افزایش ناگهانی ولتاژ ناشی از باتری به باتری کردن، می‌تواند به ECU آسیب جدی وارد کند. این موضوع بر عملکرد آلترناتور، پمپ بنزین و حتی فیوز‌ها تأثیر می‌گذارد و ممکن است به خرابی این قطعات منجر شود.

۲. اختلال در سیستم کنترل کشش و پایداری| در خودرو‌های مجهز به سیستم کنترل پایداری و کشش، رعایت دقیق دستورالعمل‌های سازنده در باتری به باتری کردن ضروری است. در غیر این صورت، این سیستم ممکن است دچار اختلال شده و منجر به بی‌ثباتی در کنترل خودرو و به خطر افتادن امنیت راننده و سایر سرنشینان شود.

۳. آسیب به سیستم فرمان برقی| رعایت نکردن دستورالعمل‌ها در باتری به باتری می‌تواند به سیستم فرمان برقی آسیب وارد کند. در نتیجه، فرمان سفت و کنترل خودرو دشوارتر می‌شود که مسلما این مسئله می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

۴. عملکرد نادرست کیسه هوا|پس از باتری به باتری کردن، ممکن است سیستم ایربگ دچار اختلال شود و در صورت تصادف، به درستی عمل نکند. عواقب چنین اتفاقی می‌تواند بسیار وخیم باشد و شاید نتوان آن را به هیچ طریق جبران کرد.

وقت داشتی از دست نده:  نماد غذای ایرانی به خوشمزگی قورمه‌سبزی!-مجله زن روز

۵. آسیب به خودروی دارای باتری سالم| گاهی اوقات از خودرو‌های مدرن برای باتری به باتری کردن خودرو‌های قدیمی استفاده می‌شود. این کار می‌تواند منجر به افزایش ناگهانی ولتاژ در خودروی مدرن و آسیب به سیستم‌های الکترونیکی گران‌قیمت آن شود.

چه باید کرد؟

اگر به باتری به باتری کردن خودرو نیاز دارید، بهترین کار این است که ابتدا با متخصص برق خودرو تماس بگیرید. او یک بررسی کامل از باتری و علایم خرابی دینام ماشین انجام می‌دهد و بعد از تشخیص سلامت دینام، درباره انتخاب باتری مناسب برای خودروی شما نیز مشاوره لازم را خواهد داد. با این حال اگر نیاز بود خودتان این کار را انجام دهید، به ادامه مطلب توجه فرمایید.

شارژ باتری ماشین از خودروی دیگر

هنگامی که باتری ماشین شما خالی شده است، راه‌های مختلفی برای احیای آن وجود دارد. ساده‌ترین راه برای خروج از چنین وضعیتی، شارژ باتری ماشین توسط خودروی دیگری است. به این فرایند، باتری به باتری یا جامپ استارت گفته می‌شود. برای این کار، به خودروی دیگری با باتری سالم و چند وسیله ضروری نیاز دارید.

لوازم مورد نیاز| کابل باتری به باتری، دستکش لاستیکی، خودرویی با باتری کاملاً شارژ شده.

بررسی‌های اولیه

 قبل از شروع فرایند باتری به باتری، برای جلوگیری از هرگونه حادثه‌ای، باید وضعیت باتری را بررسی کنید. مطمئن شوید که باتری نشتی اسید ندارد. همچنین، هرگونه ترک قابل مشاهده روی بدنه باتری را بررسی کنید. اگر همه چیز خوب بود، می‌توانید با کمک خودروی دیگر، فرایند روشن کردن ماشین را شروع کنید.

مراحل باتری به باتری

 خودروی سالم یا ماشین با باتری شارژ شده، باید به صورت موازی یا مقابل ماشین شما پارک شود. سپس، کاپوت هر دو ماشین را باز کنید و ترمینال‌های مثبت و منفی باتری را که به ترتیب با نماد‌های + و – مشخص شده‌اند، پیدا کنید. در تشخیص ترمینال‌ها اشتباه نکنید، زیرا اتصال نادرست سیم‌ها ممکن است منجر به حادثه‌ای مرگبار و انفجار باتری شود. پس از تشخیص ترمینال‌ها، کابل باتری به باتری را بیرون بیاورید و فرایند اتصال را شروع کنید. کابل باتری مثبت (معمولاً به رنگ قرمز) را به ترمینال مثبت باتری خالی وصل کنید. حالا، انتهای دیگر کابل باتری مثبت را به ترمینال مثبت باتری شارژ شده وصل کنید. کابل باتری منفی (معمولاً به رنگ مشکی) را به ترمینال منفی باتری سالم وصل کنید. اکنون، این مرحله را با دقت دنبال کنید. انتهای دیگر کابل منفی را به هر سطح فلزی موجود در ماشین خود وصل کنید. به عنوان مثال، شاسی یا سطح زیر کاپوت. مطمئن شوید که سطح عاری از زنگ زدگی و رنگ باشد. ماشین با باتری شارژ شده را روشن کنید تا کابل باتری شروع به شارژ باتری خالی می‌کند. اجازه دهید موتور حدود ۲-۳ دقیقه کار کند. اکنون ماشین با باتری خالی را روشن کنید و هر دو ماشین را حداقل به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در حالت آرام نگه دارید. این کار به باتری خالی کمک می‌کند تا کمی شارژ شود. توجه داشته باشید که شارژ کامل باتری زمان زیادی طول می‌کشد. موتور هر دو ماشین را خاموش کنید و کابل‌های باتری را به ترتیب معکوس (برداشتن از منفی) جدا کنید تا از جرقه یا آتش‌سوزی جلوگیری شود. موتور ماشین با باتری خالی را روشن کنید و اجازه دهید حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه در حالت آرام کار کند تا بتواند از طریق دینام مقداری شارژ ایجاد کند. پس از باتری به باتری، بهتر است برای شارژ بهتر باتری، به یک رانندگی کوتاه بروید. اجازه دهید باتری کمی بیشتر شارژ شود تا دفعه بعد که ماشین خود را بیرون می‌آورید، با همان مشکل باتری خالی مواجه نشوید. البته باید از سلامت دینام ماشین خودتان هم مطمئن شوید.

وقت داشتی از دست نده:  چه عواملی در مشارکت سیاسی زنان نقش دارد؟-مجله زن روز

نکاتی برای جلوگیری از خطر انفجار

باتری به باتری اگر به درستی انجام شود، فرایندی آسان و ساده است. اگر مراقب نباشید و سیم‌ها را به درستی وصل نکنید، ممکن است منجر به حادثه شود. در این جا نکاتی برای جلوگیری از هرگونه اتفاق ناخوشایند هنگام شارژ باتری ماشین شما آورده شده است: ۱. اطمینان حاصل کنید که قبل از شروع، تمام ابزار‌های مورد نیاز را در اختیار دارید. ۲. وضعیت ترمینال‌های باتری را بررسی کنید. ۳. کابل باتری منفی را به سطحی عاری از زنگ زدگی و رنگ وصل کنید. ۴. بدون بررسی وضعیت باتری، فرایند باتری به باتری را شروع نکنید. ۵. هنگام اتصال کابل‌های باتری، ترمینال‌های مثبت و منفی را اشتباه نگیرید. ۶. زمانی که موتور ماشین روشن است، کابل‌های باتری را جدا نکنید.

منبع: خراسانSource link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *