نمایندگان مجلس آمریکا از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه به تکاپو افتاده‌اند تا جلوی بازداشت احتمالی سران رژیم صهیونیستی را بگیرند. هفته گذشته بود که شماری از رسانه‌ها خبر دادند دادگاه کیفری بین‌المللی در حال آماده‌شدن برای صدور حکم بازداشت برای مقامات ارشد دولتی رژیم اسرائیل از جمله «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر این رژیم در ارتباط با جنایات انجام‌شده در غزه است.

دادگاه کیفری بین‌المللی لاهه تنها دادگاه بین‌المللی دائمی در جهان است که قدرت محاکمه افراد متهم به جنایات جنگی، نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت را دارد. اگرچه این دادگاه بازوی انتظامی ندارد، اما برای دستگیری افرادی که در احکام قضایی‌اش نام برده شده‌اند، به ۱۲۴ عضو خود متکی است که شامل اکثر کشور‌های اروپایی است. این دادگاه می‌تواند برای سفر افراد یادشده موانعی ایجاد کند و بر همین اساس سران صهیونیست به‌شدت نگران بازداشت در خلال سفر‌های خود هستند. «نیویورک تایمز» در گزارش اخیر خود بعید ندانست که چنین احکامی «به صورت محرمانه» و بدون آگاه‌کردن سران رژیم صهیونیستی صادر شود و این مقامات هنگام سفر به کشور‌های خارجی بازداشت شده و از وجود حکم آگاه شوند.

وقت داشتی از دست نده:  خشم بهاری را کنترل کنید-مجله زن روز

برخی رسانه‌های بین‌المللی احتمال دادند نام نتانیاهو سرلیست بازداشتی‌های لاهه باشد و همین اخبار باعث شد نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ضمن هشدار‌های عمومی در شبکه‌های اجتماعی، از امریکا بخواهد مانع صدور حکم بازداشت از سوی قضات لاهه شود. در همین راستا بود که تارنمای آکسیوس سه‌شنبه (۱۸ اردیبهشت) نوشت که جمهوری‌خواهان کنگره به‌عنوان یک اقدام «احتیاطی» در برابر حکم بازداشت احتمالی مقام‌های اسرائیلی، طرحی را برای تحریم مقام‌های دادگاه کیفری بین‌المللی مهیا می‌کنند؛ اقدامی که بیش از آنکه «احتیاطی» باشد، «تهدیدآمیز» بود!

«مایکل مک کال»، رئیس کمیته روابط خارجی کنگره اعلام کرد او و سایر قانونگذاران جمهوری خواه با کریم‌خان دادستان دادگاه لاهه در تماس بوده‌اند. ۱۲ سناتور جمهوری‌خواه نیز در یک نامه یک صفحه‌ای خطاب به کریم خان دادستان دادگاه لاهه (ICC)، تهدید کرده بودند که اگر این نهاد برای مقامات ارشد اسرائیلی حکم بازداشت صادر کند، واشنگتن دادگاه لاهه را تحریم خواهد کرد. سناتور‌ها در این نامه به صراحت قضات و دادستان‌های دادگاه لاهه را تهدید و خطاب به آنها عنوان کردند: «اگر اسرائیل را هدف قرار دهید، ما نیز شما را هدف قرار خواهیم داد.» آنها همچنین تهدید کردند که کارمندان و همکاران دادستان لاهه را تحریم خواهند کرد و او و خانواده‌اش را از ورود به ایالات متحده منع خواهند کرد.

وقت داشتی از دست نده:  حجاب استایل‌ها، اغتشاشگران فرهنگی!-مجله زن روز

بر اساس گزارش‌ها، دیوان کیفری بین‌المللی در حال تحقیق در باره سه موضوع است: اتهامات جنگی علیه ارتش رژیم اسرائیل در ارتباط با جنگ جاری، عملیات نظامی سال ۲۰۱۴ ارتش رژیم اسرائیل علیه حماس در غزه و ساخت شهرک‌های اسرائیلی‌نشین در اراضی فلسطینی کرانه باختری. اصلی‌ترین اتهام سران رژیم صهیونیستی، اما جنگ جاری غزه است که از ۷ اکتبر آغاز شد. یکی از پرونده‌‍‌های مفتوح در این دادگاه، اتهام «نسل‌کشی» است که از سوی افریقای جنوبی مطرح و رسیدگی به آن آغاز شده است و حال خط‌ونشان امریکایی‌ها، نشان می‌دهد اصلی‌ترین حامی و متحد رژیم صهیونیستی تمام تلاشش را خواهد کرد تا اجازه ندهد لاهه، به وظیفه قانونی و ذاتی خود عمل کند. امریکا در هشت ماه گذشته علاوه بر حمایت مالی و تأمین تسلیحاتی، از تمام ابزار‌ها و اهرم‌های خود برای پشتیبانی از رژیم صهیونیستی بهره برده است؛ مانند وتوی قطعنامه‌های آتش‌بس در شورای امنیت و حال سناتور‌های ایالات متحده به دنبال این هستند با چاقوی کند و قدیمی امریکایی‌ها یعنی «تحریم» به جنگ لاهه بروند و سر «قانون» را با «تهدید» ببرند!

وقت داشتی از دست نده:  مافیای طلای کثیف را بشناسید-مجله زن روز

منبع: نورنیوزSource link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *